Op. Dr. Erdal Karakaya

Evrensel Çocuk Cerrahisi Bildirgesi (2001/Kyoto)

Dünya çocuk cerrahisi dernekleri federasyonunun (WOFAPS) 2001 yılında Kyoto/Japonya’da deklare ettiği evrensel çocuk cerrahisi bildirgesi:
Çocuklar minyatür erişkinler değildir ve erişkin hekimlerinin karşılaştığından tamamen farklı dahili ve cerrahi sorunları ve gereksinimleri vardır. Bebek ve çocuklar mümkün olan en iyi tıbbi yardımı almayı hak ederler. Her hasta bebek ve çocuk tamamen onların gereksinimlerine göre hazırlanmış bir ortamda çocuk hastalıkları uzmanları ve çocuk cerrahları tarafından tedavi edilme hakkına sahiptir.

Çocuk cerrahları yenidoğan döneminden adolesan yaşa kadar olan bebek ve çocukların cerrahi hastalıklarını tedavi etmek için eğitim görmüş deneyimli, bilgi ve beceri birikimleri üst düzeyde olan doktorlardır. Benzersiz bir eğitimden geçmiş olan çocuk cerrahları geniş bir tedavi seçeneği ve yüksek kaliteli tıbbi hizmetle donanmışlardır.
Çocuk cerrahlarının tanı ve tedavisine katıldıkları cerrahi sorunlar arasında: Doğumsal anomaliler, ciddi yaralanmalar, çocukluk çağı tümörleri, endoskopi ve minimal girişim gerektiren hastalıklar ve ayaktan yapılan işlemler vardır.

Bebek ve çocuklara mümkün olan en iyi cerrahi bakımın sağlanabilmesi için, karmaşık çocuk cerrahisi ameliyatları modern teknolojiyle donatılmış, yoğun bakım ünitesine sahip uzmanlaşmış pediatri merkezlerinde yapılmalıdır. Merkez çocuk cerrahları yanında pediatrik radyolog, anesteziyolog ve patologun yer aldığı multidisipliner bir yaklaşımla desteklenmelidir. Böyle uzmanlaşmış merkezlerin bir çoğu aynı zamanda mezuniyet sonrası eğitim de vermeli ve 7 gün 24 saat çalışmalıdır.

%d blogcu bunu beğendi: