Op. Dr. Erdal Karakaya

Çocuklarda Karın Ağrısı

Bursa Çocuk Cerrahisi Uzmanı Dr. Erdal Karakaya drerdalkarakaya.com  Çocuklarda Karın Ağrısı Çocuğumun Karnı Neden Ağrıyor? Sağ karın Boşluğunda Ağrı Sol Karın Boşluğunda Ağrı

Çocuklarda Karın Ağrısı

 

Karın boşluğunda yerleşmiş her organın hastalanması sonucu karın ağrısı gelişebilir. Bu nedenle karın ağrısının nedeninin belirlenmesi çok önemlidir. Karın ağrısının sebebine göre ameliyatlı yada ameliyatsız tedavi planlanmalıdır.

Çocuklarda Karın Ağrısı | Karın ağrısı çocuklarda sık olarak görülen yakınmalardan biridir. Hemen her gün polikliniklerimizde karnı ağrıyan çocuklarla karşılaşırız. Genellikle belli belirsiz olan, çocuğun ifade etmekte zorlandığı ağrının nedenini anlamak da kolay değildir. Karın ağrılarının sadece % 15-20’lik kısmı cerrahi tedavi gerektirir. Geriye kalanının ise, kabızlık ya da ishalden böbrek taşına kadar pek çok nedeni vardır. Kimi zaman da ağrının nedeni tam olarak bulunamayabilir. Bu ağrıların çoğu ya kendiliğinden ya da bulgulara yönelik (semptomatik) tedavi ile geçer.

Çocuklarda karın ağrısı neden olur?

 1. Apandisit
 2. Bağırsak tıkanıklığı
 3. İshal
 4. Mezenter lenfadenopati (soğuk algınlığına bağlı karın ağrısı)
 5. İdrar yolu enfeksiyonu
 6. Gastrit, ülser
 7. Kabızlık
 8. Pankreatit, pankreas yaralanması
 9. Karın travması
 10. Ürolitiazis (idrar yollarında taş düşürme)
 11. Parazitoz, amibiazis
 12. İnfantil kolik
 13. Over ve testis torsiyonu (yumurtalık dönmesi)
 14. Epididimo-orşit (yumurta iltihaplanması )
 15. İnvajinasyon
 16. Ailesel Akdeniz ateşi (FMF)
 17. Karın içindeki organlardan kaynaklanan tümör ve kistler
 18. Meckel divertikülüne ait patolojiler
 19. Bağırsak delinmeleri (perforasyon)
 20. Kolesistit safra kesesi ve safra yolu hastalıkları
 21. Omentum torsiyonu kisti
 22. Volvulus
 23. Akut pankreatit
 24. Orak hücreli anemi
 25. Kavasaki hastalığı
 26. Primer peritonit
 27. Henock schonlein purpurası
 28. Akut granülamatöz ileit
 29. Pelvik inflamatuar hastalık
 30. Diabetik ketoasidoz
 31. Akut romatizmal ateş
 32. Hemofili
 33.  Pnömoni

Çocuklarda apandisit hakkında bilgi için tıklayınız.

Çocuklarda kabızlıkla ilgili bilgiler için tıklayınız.

Bebeklerde volvulus hakkında bilgi için tıklayınız.

Karın ağrılarında nasıl ayırıcı tanı yapabiliriz?

Görüldüğü üzere çocuklarda karın ağrısı nın pek çok nedeni mevcut. Bu durumların bazıları ameliyat gerertirirken bazıları ise gerektirmiyor. Bizler çocuk cerrahı olarak karnı ağrıyan çocukla karşılaştığımızda ilk düşüdüğümüz ameliyat gereken bir hastalık mı? Ameliyata gerek yokmu oluyor. Çeşitli nedenlerle oluşabilen karın ağrısının başlama şekli ve yeri, devam süresi, sıklığı, eşlik eden bulgular ( kusma, ishal, ateş, öksürük, idrar yaparken yanma, sık idrara çıkma, taş düşürme hikayesi vb.) Karın ağrısı konusunda çok önemli bilgiler verir. Bir anne veya babanın çocuğundaki karın ağrısının önemli olup olmadığını ayırt edebilmesi için aşağıdakilere dikkat etmesi gerekmektedir.

Karın ağrısı göbek etrafında başlamış, sonra karnın sağ alt tarafına inmiş, iştahsızlık var, sağ alt tarafa bastırınca ağrı şiddetleniyor ve elini çekince daha da artıyor ise mutlaka doktorunuza başvurun çocuğunuz apandisit olabilir.

Çocuklarda Karın Ağrısı

 1. Karın ağrısı, karında şişkinlik, yeşil veya sarı renkli kusma var ise ciddi bir durumdur. Bağırsak tıkanıklığı olabilir acil olarak doktora gidiniz.
 2. İshalle birlikte ara sıra karın ağrısı oluyor ve başkaca önemli bir bulgu yoksa genellikle cerrahi bir durum yoktur.
 3. Karın ağrısı üst solunum yolu enfeksiyonu ile birlikte ise ve başka bir bulgu yoksa genellikle cerrahi bir durum yoktur.
 4. Sık idrara gitme veya idrar yaparken yanma ile karın ağrısı varsa idrar yolu enfeksiyonu düşünülür. Enfeksiyon tedavi edilirse karın ağrısı geçer.
 5. Karın ağrısı yemekle ilişkili, karnın üst tarafında ve bastırınca artıyorsa gastrit veya ülser olabilir tıbbi tedavi ile düzelir.
 6. Kabızlıkla birlikte karnın sol alt tarafında aniden başlayan karın ağrısı var ise gaz sancısı olabilir. Çocuğunuzu tuvalete gönderin ağrı geçmiş ise çocuğunuzun tekrar kabız olmaması için gerekeni yapın.
 7. Karnın üst tarafında ağrı olmuş, iki-üç hafta önce o bölgeye travma olmuş (özellikle bisiklet kazası) ve kusmaları oluyorsa pankreas bezi yaralanması olabilir doktorunuza başvurunuz.
 8. Daha önce taş düşürme hikayesi var ve kıvrandırıcı tarzda karın ağrısı varsa ürolitiazis (tas düşürme) olabilir doktorunuza başvurunuz.
 9. Karın ağrısı uzun süreden beri kanlı, sümüklü ishalle birlikte ise amip olabilir.
 10. Bebeklerde (15 günlük ile 3 aylık) akşamları aniden başlayan, saatlerce süren karın ağrısı ve ağlama nöbetleri var. Bebek yorulup uyuyunca, gaz çıkarınca veya dışkı yapınca ağrı kendiliğinden geçiyor ise infantil kolik olabilir ağrı gittikçe seyrekleşir ve 3-4 aylık iken kaybolur.
 11. Skrotumda (testisin bulunduğu torba ) ağrı, kızarıklık var ve testis ellenince ağrılı ise testis torsiyonu veya testis iltihaplanması olabilir. Ciddi bir durumdur. Mutlaka doktorunuza başvurunuz.
 12. Karın sağ ve sol alt kısmında şiddetli ağrı ve ele kitle geliyor kız çocuğu over torsiyonu (yumurtalık dönmesi) olabilir ciddi bir durumdur doktorunuza başvurunuz.
 13. Tekrarlayan karın ağrısı, karında şişkinlik, karın üst tarafında sucuk tarzında kitle ele geliyor ve çilek jölesi şeklinde gaita yapıyor ise invajinasyon (bağırsağın iç içe geçmesi) olabilir doktorunuza başvurunuz.

Önemli not:

Çocuklardaki karın ağrılarında sebep belli olmadan kesinlikle ağrı kesici vermemek gerekir

Hasta Deneyimleri ve Düşünceleri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: