Op. Dr. Erdal Karakaya

Günübirlik Ameliyat Hakkında Sorular

Bursa Çocuk Cerrahı Dr. Erdal Karakaya drerdalkarakaya.com Çocuk Cerrahisi Üroloji Çocuk Ürolojisi Günübirlik Ameliyat Uygulamalarımız


Çocukların ameliyat gerektiren bazı hastalıklarının tedavisi hastanede yatırılmaksızın günübirlik ameliyat uygulaması şeklinde yapılmaktadır. Bu hastalıklarda sıklıkla, muayene ile çocuğunuzun hastalığı tespit edilmekte, size hastalık hakkında ayrıntılı bilgi vermekteyiz. Bu hastalıkların pek çoğu muayene sırasında anlaşıldığından sıklıkla ek bir tetkik gerekmemektedir.
Hangi Hastalıklarda Günübirlik Ameliyat Yapılabilir?

Kasık fıtığı, (Ayrıntılı bilgi için tıklayın)

Göbek fıtığı, (Ayrıntılı bilgi için tıklayın)
Kordon kisti, (Ayrıntılı bilgi için tıklayın)
Hidrosel, (Ayrıntılı bilgi için tıklayın)
İnmemiş testis, (Ayrıntılı bilgi için tıklayın)
Sünnet, (Ayrıntılı bilgi için tıklayın)
Dil bağı, (Ayrıntılı bilgi için tıklayın)
Bazı endoskopik girişimler,
Sistoskopi,
Labial sineşi açılması (Ayrıntılı bilgi için tıklayın)
Hipospadias. (Ayrıntılı bilgi için tıklayın)

Günübirlik Tedavi Uygulamalarında İşleyiş Nasıldır?
Ameliyat Öncesi Muayene
İşleyiş hastanın poliklinikte yapılan muayenesiyle başlamaktadır. Bu hastalıkların pek çoğunda muayeneyi yapan çocuk cerrahisi uzmanı başka bir tetkik istemeden tanıyı koyabilmektedir. Çocuğunuzun hastalığı hakkında en net bilgileri bu muayene sonrasında doktorunuzdan öğrenebilirsiniz. Burada hastalığın tedavi edilmezse oluşturabileceği sonuçlar, varsa alternatif tedavi yöntemleri, ameliyatın olası komplikasyonları, ameliyat olurken ve sonrasında yaşayacağınız durumlar hakkında net bilgiler alabilirsiniz. Çocuğunuzun , sizin ve doktorunuzun uygun olduğu ameliyat gününü belirledikten sonra ameliyat öncesi hazırlıklar yapılmalıdır.
Anestezi Muayenesi
Çocuk cerrahisi muayenesi sonrası hastalarımız genel anestezi uygulanacaksa mutlaka anestezi uzmanımız tarafından değerlendirilmekte aynı zamanda bilgilendirilmektedir.
Ameliyat Günü
Çocuk cerrahisi muayenesi sırasında hastanın ameliyat günü belirlenmektedir. Günü birlik ameliyat günü hastaneye belirlenen saatte başvuru yapılır. Çoğunlukla hastanın yaşına, yandaş hastalıkların varlığına , yapılacak işleme, verilecek anestezi şekline göre önceden belirlenmiş bir açlık süresi mevcuttur. Belirlenen açlık süresine uymak çok önemlidir. Serviste tekrar değerlendirilen hastanın ameliyat öncesi yapılan hazırlıkları gözden geçirilir. Gerekliyse hangi bölgesinden ameliyat edileceği anne babasının teyidi ile işaretlenir.
Ameliyattan Sonra
Ameliyat sonrası uygun görülen zamanda beslenme başlanır. Hastanın durumunun stabil olduğu teyit edildikten sonra belirlen günde kontrole gelmek üzere taburcu edilir.
Hangi Durumlarda Günübirlik Ameliyat Yapılamaz
Çok küçük bebekler, yandaş hastalıkları olan çocuklar hastalıklarının durumuna göre, çok uzak mesafelerde oturan hastalarımızı bazen aynı gün taburcu etmeyip güvenli gördüğümüz zaman sonrasında taburcu edebilmekteyiz.

Hasta Deneyimleri ve Düşünceleri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: